2/2 virtuális zuhanóbombázó repülőszázad
2/2 virtuális zuhanóbombázó repülőszázad
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Elfelejtettem a jelszót
 
Menü
 
Linkek
 
Szavazás
Melyik az általad leginkább kedvelt repülőtipus?

Ju-87 B
Ju-87 D
Ju-87 G
Ju-88 A
He-111 H2
He-111 H6
Bf-110 G2
Ezek közül egyik sem.
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Fórum
Fórumok : Stuka : Stuka kiképzés Fórumok: 
Témaindító hozzászólás
Daam

2007.03.18. 23:49 -

Bevezetőül:

Egy magyar pilóta emlékei: A Junkers Ju87A és B zuhanóbombázó

A Junkers karrierjével a hazai és nemzetközi repülőirodalom már bőségesen foglalkozott, ezért most repülési és felépítési sajátosságait ismertetjük.
A repülőgép szárnya - megjelenésétől utolsó változatáig - sem alakjában, sem méreteiben nem változott. (Kivételt képez a D5 és a G változat növelt, 19,25 m-es fesztávolsága.) Az egyes szériák között a felhasznált anyagok vastagságában van csak eltérés. Aerodinamikai alapkérdésekben nem változtattak az eredeti elképzeléseken.
Igaz, a D sorozattól a két szárnytő kilépőéle aljára osztott folyadékhűtőt helyeztek, de ez a megoldás hatásában nem befolyásolta az eredeti szárny felépítését. A B sorozatnál a lefelé kiálló, nagyméretű hűtő, valamint a motor feletti olajhűtő és a kabin alakja miatt kialakuló légellenállás fékezte a repülőgépet. A szerkezeti elemek áthelyezésével, átalakításával, valamint a szárny bombafüggesztöinek áramvonalazásával a D változatnál már sikerült a sebességet 410 km/h-ra növelni. Igaz, ennek Jumo 211 J típusú motorja 210 LE-vel (156 kW) nagyobb teljesítményű volt. A motor változása miatt a törzs hossza a B változatnál 11,10 m-re, a D típusnál 11,50 m-re növekedett.
A repülőgép a más Junkers típusoknál már jól bevált csűrőkkel és féklapokkal rendelkezett. Az A - sorozat futóműve még kitámasztós volt, a B -sorozatnál hátracsúsztatható változatot alkalmaztak. A merev futóművel felszerelt repülőgép kényszerleszálláskor - a terepviszonyoktól függően - hajlamos az átvágódásra. Emiatt előbb elhagyták a kitámasztást, és a futóműre töréskényszerpontot terveztek. A D - sorozattól már piropatronos lerobbantót alkalmaztak, amit a pilóta kezelt.
A Junkers repülőgépek nagyon jó repülési tulajdonságokkal rendelkeztek. Példaként említhetjük a magyar pilóták által már ismert Ju 52 és Ju 86K bombázógépeket. A lengyel és francia tapasztalatok alapján 1941-ben fogalmazódott meg a repülőgép hazai gyártásának gondolata. A magyar döntési mechanizmus lassúsága miatt azonban a típus elavult, mielőtt gyártani kezdték volna.
A Magyar Királyi Honvéd légierőnél először az A - változat jelent meg, ezzel indult el a hazai zuhanóbombázó-kiképzés. A gép főbb jellemzői: fesztávolsága 13,80 m; hossza 11,00 m; magassága 3,90 m; motorja Junkers Jumo 210D típusú, fordított V felépítésű, soros, folyadékhűtésű, teljesítménye 680 LE (507 kW), maximális sebessége 310 km/h volt.
Ez a változat a spanyol polgárháborúban mutatkozott be, a Luftwaffe - akár a magyar légierő - csak kiképzési céllal alkalmazta a második világháborúban.
Sokan azt gondolják, hogy a zuhanóbombázás az egyik legkönnyebb támadási harceljárás, mely a pilótától semmilyen előzetes kiképzést nem igényel. Ez azonban alapos tévedés. Már magát a zuhanást is alaposan be kell gyakoroltatni a növendékekkel. Az előírt zuhanási szögben való repülés alatt a kiválasztott célon kell tartani a repülőgépet. A különböző típusok eltérően viselkednek zuhanás közben, de ugyanazon típusnál is jelentős eltérés van a zuhanófékkel, vagy nélküle való repüléskor. Ezenkívül a pontos célzás és a túlélés miatt nagyon fontos feladat a bombaoldás pillanatának meghatározása, majd a repülőgép kiemelése a zuhanásból, amit a felvételi magasságon végeztek. Ne feledjük, hogy ezt a feladatot a pilóta jelentős túlterhelés alatt végezte, és ekkor még nem ismerték a túlnyomásos ruhát. Egyesek szerint a pilóták nemcsak a hagyomány vagy divathóbort miatt viseltek selyemsálat. A túlterhelés fokozódásakor ennek viselése a kialakuló szürkevakságot elfogadható értéken tartotta. Féklap nélküli
zuhanáskor a repülőgép a 600-700 km/h sebességet is elérhette, ilyenkor a kormányszervek annyira "bekeményedtek", hogy a pilóta fizikailag képtelen volt a zuhanásból kivenni a repülőgépet. Az A- sorozattól már alkalmazták azt az automatikus szerkezetet, amely a túlterhelés előtt beállított magasságnál a repülőgépet kiemelte a zuhanásból.
A földi légvédelem legkönnyebben a zuhanási és a kiemelési szakaszban támadhatta a repülőgépet. E kritikus szakaszban használták a szirénát a támadott fél bénítására.
Eddig csak a repülőgép-vezetés sajátosságairól esett szó, ezeket azonban a növendékeknek alegységkötelékben kellett gyakorolniuk. A pilóta együttműködése alakulatával a harcrendben csak magas szintű képzettséggel valósítható meg.
A veszteségek csökkentésének egyik módja a pilóták kitűnő kötelékrepülő készsége felszálláskor, támadáskor és Ieszálláskor. Sok időt és üzemanyagot pazaroltak el az egyenkénti felszállással és a felzárkózással. Ezért a repülőtér adottságaitól függően raj- vagy századkötelékben szálltak fel. A század négy rajból állt, rajonként három repülőgéppel. A célt rajonként századkötelékben közelítették meg. Fordulókban a rajok helyváltoztatással éltek, szűk fordulókban még rajon belül is.
A legnehezebb szakasz a bombavetés utáni felhúzás és kifordulás volt. A legtöbb repülőgép-vezetési hiba ilyenkor fordult elő, melynek következményeként gyakori volt az összeütközés. A földi légvédelem is ezen a szakaszon nyitott tüzet, és az ellenfél vadászrepülőgépei is ilyenkor támadtak. Az utolsó bombázóraj a magát tüzével felfedő földi légvédelmet támadta. A vadászok ellen a század körkörös alakzata adta a legnagyobb védelmet. Ha az alakzat nem volt fegyelmezett, és
"szétfröccsentek", akkor a vadászok egyenként könnyen elbántak velük. Körkörös alakzatban - előre és hátra tüzelve - eredményesen tudták egymást védelmezni.
Leszálláskor a rajok egymás után érkeztek a repülőtérre. A soron következő raj akkor kezdte meg a kilebegtetést, amikor az előző már kifordult a leszállómezőről. Az első repülőgép földet érése után öt perccel a század minden zuhanóbombázója álcázva a "nyűgözőhelyén" állt. A század frontközelben települt, kitéve az ellenfél felderítésének, bombázóinak és vadászainak.
A fentiek alapján megállapítható, hogy a zuhanóbombázó pilótákat a jó repülőgép-vezetői képességek mellett magas fokú kötelékrepülési készséggel is rendelkezők közül válogatták. Ennek ellenére a magyar alakulat 1943-ban három hónap alatt elvesztette a B–2 változatú repülőgépek 51,7%-át, majd az ezt követő időszakban további 12,5%-ot. Az ellenfél légvédelme kikényszerítette a típus leváltását.
Hazai környezetben a Magyar Királyi Honvéd Légierő ezt a típust nem vetette harcba, mert amikor már magyar területen folytak a harcok, a típust leváltották. 1944. augusztus-szeptemberben pár hétig frontvonalba került néhány megmaradt A és B–2 típusú repülőgép, majd októbertől az alakulat Fw–190F8 vadászbombázókat kapott. (A magyar zuhanóbombázó-század 1944-ben 16 db Ju–87D–3, D–5 gépet kapott csak fronton történő alkalmazásra. Ezeket magyar területen nem repülték. Szerk.)
A Ju–87 G–2 változatát két 37 mm-es, FIak.1B típusú légvédelmi gépágyúval eredményesen alkalmazták páncélosok ellen, ha azokat földi légvédelem nem oltalmazta. (Ilyen volt Rudel ezredes Stg. 2. német alakulata a magyarországi harcok alatt 1944. IX.– 1945. I-ig.)
A típus repülőteljesítményében nem maradt el a szovjet II–2-től, de fegyverzet tekintetében meg sem közelítette azt. Az angolok hasonló feladatra a Hawker Typhoon négy db 20 mm-es gépágyúval felszerelt változatát használták, amelyet 8 rakétával vagy 2 db bombával láttak el. A brit és szovjet repülőgépet azonban nem zuhanóbombázóként alkalmazták.


Erszény István

Daam Előzmény | 2007.03.18. 23:55 - #3

Stukageschwader írta a Puma vadászosztály fórumán:

A Stukánál a következő megoldások vannak bombavetésre:

Navigáció alapján:
Odarepülsz, a padlóba vágott kis résben beazonosítod a célpontot, és
próbálod a gép középvonalában tartani. 1.11-es verziótól kezdve a
bombavetés magassága állítható (tehát az a magasság ahol az auto-
pullout felveszi a gépet). Ezt 500-ra szoktam állítani, ilyenkor kb.
650-en old.
A zuhanás előtt a trimmeket semleges helyzetbe kell állítani!
A cél eltűnik a padlórésben, ilyenkor még magasságtól és sebességtől
függően várni kell pár másodpercet, hogy a cél fölé érj (5000-en 17-ig
számolok, 3000-en 8-10 ezek amolyan empirikus értékek).
Amikor úgy gondolod, hogy a célpont felett vagy, a gépet a hátára
fordítani, gáz 0-ra, airbrake ki, és húzni a gépet függőlegesbe. Az
ablakon lévő skálán lehet ellenőrizni, hogy hogyan zuhansz. Innentől
kezdve a célon kell tartani a gépet, ill. ellenőrizni a zuhanás
szögét. Ha nem sikerült teljesen 90 fokban zuhanni, akkor ezt a
célzásnál be kell kalkulálni.
Fontos, hogy az oldalkormányokat nem szabad használni zuhanás alatt!
Ha a cél "elmászik" akkor a csűrővel lehet helyesbíteni. Ha jól
sikerül a zuhanás, akkor a célzás egyszerű, csak rajta kell tartani a
célkört a célponton, és oda is megy. Közben egyszer-kétszer oldalra
kell nézni, hogy lásd ténylegesen hány fokban zuhansz. A B1 stukán a
bal oldali ablakon, a D3-nál a jobboldali ablakon van fokbeosztás, ott
lehet ellenőrizni. Ha a cél "elmászik" akkor orsózol egy kicsit, és
akkor a célkörben lehet tartani. Ha 90 fok a zuhanási szög,
garantált a telitalálat. Ha nem sikerült a leborítás, és mondjuk 80 fokos
zuhanásnál van a cél a célkörben, akkor kicsit fel kell emelni a gép
orrát, így zuhanni pár másodpercet, majd ismét lenyomni. Ha így sem
sikerült a függőleges zuhanás, akkor a cél fölé kell a keresztet helyezned.
Ha 90 foknál nagyobb szöggel sikerült zuhanni, akkor pedig alá egy kicsit.
Erre főleg, mozgó konvoj, vagy vonat támadása esetén van szükség.
Én a vonat mozdonya elé szoktam célozni egy picit, ekkor az első v.
második kocsi környékén találja el az ember. Ennyi elég a többit az
egy tonna bomba elintézi. A sebesség az oldáskor kb. 600, ennél
jobban nem gyorsul fel az airbrake miatt.
Az alap bombázási eljáráshoz kell 2500-3000 méter magasság. Ez alatt
nem érdemes próbálkozni, mert nincs idő rendesen célozni.
Ha alacsonyan vagy, de van sebességed, akkor lehet "flash" támadást
csinálni. Nagy sebességgel megközelíted a célt, közvetlenül a cél
előtt felkapod a gépet. Függőlegesen emelkedsz, koptatod a sebességet,
200 körül túlhúzod a függőlegesen, gáz le, airbrake ki, ha jól
csináltad, pont a cél fölött vagy, célzás, bombák ki, eltűnés.
Ha erős a légvédelem, akkor nem javasolt ez a módszer, mert könnyen
negatívan befolyásolhatja a pilóta és a repülőgép komfortérzetét.
A harmadik a körkörös megközelítés. Ehhez is kell a 2500-3000 vagy
több magasság. Akkor használatos, amikor nem találja meg az ember a
célt elsőre, tipikusan "ott van a konvoj valahol lent" helyzet.
Ilyenkor szolid bedöntés mellett kell körözni (ügyelni a magasságra!).
Ha sikerül kiszúrni a célt, akkor elkezdeni szűkíteni a kört, és
fokozatosan növelni a bedöntést. A végén ott lesz a gép a cél
fölött, 90 fokra bedöntve, ekkor gáz le gépet a hátára, airbrake ki, és
mehet a zuhanás. A körkörös közelítés nem könnyű, gyakorolni kell.
Ha jól sikerül a zuhanás, akkor a célzás egyszerű, csak rajta kell
tartani a célkört a célponton, és oda is megy. Közben egyszer-
kétszer oldalra kell nézni, hogy lásd ténylegesen hány fokban zuhansz.
A B1 stukán a bal oldali ablakon, a D3-nál a jobboldali ablakon van
fokbeosztás, ott lehet ellenőrizni. Ha a cél "elmászik" akkor
orsózol egy kicsit, és akkor a célkörben lehet tartani.
Ha 90 fok a zuhanási szög, garantált a telitalálat. Ha nem sikerült a leborítás, és
mondjuk
80 fokos zuhanásnál van a cél a célkörben, akkor kicsit fel kell
emelni a gép orrát, így zuhanni pár másodpercet, majd ismét
lenyomni.
Ha így sem sikerült a függőleges zuhanás, akkor a cél fölé kell a
keresztet helyezned.


Ennél jobban talán már nem is lehetett volna leírni.
A gyakorlati kivitelezéshez talán annyit tennék hozzá, hogy az airbrake funkciót be kell konfigurálni a programban, mert alapból sajnos nincsen. Én a Q betűre tettem a billentyűzeten.


Sok szerencsét! Jó gyakorlást!


Daam Előzmény | 2007.03.18. 23:52 - #2

Mélyrepülés:

mélyrepülés fn 1.Kat Rep Vadászgépeknek veszélyes földközelben végrehajtott (általában támadó célzatú) repülése. 2.átv. Vmilyen közkeletű gondolathoz képest radikálisan új, a dolgok belsejébe, lényegébe hatolni igyekvő gondolati művelet, melynek során a tévedés, a megtorlás és az értetlenség veszélyével egyaránt számolni kell. 3.átv. Senkitől és semmitől meg nem zavart, teljes lélekkel, odaadással úgysz. tettleges elmélyülés, amely alanyát a világban működő erők egyikévé avatja. 4.pejor Hanyatlás, zuhanás, lezüllés, leáldozás izgatott, ajzott, néha egyenesen önkívületben végbemenő leépülés, melynek során az alanyt elkápráztatják és elvakítják, valóságos helyzetére érzéketlenné teszik a szabadság, a méltóság, az emelkedettség, a tisztaság, a barátság, a szeretet, a becsület stb stb tévképzetei (bizonyos geometeorológiai régiókban igen elterjedt kór, már-már népbetegség).
A ~t nem vezérelhetik irányító központok, a ~ néha közös ügy, de mindig személyes vállalkozás. A ~ben semmiféle műszerek vagy egyéb segédeszköznek nem vehetni hasznát, a ~ben csak az idegrendszer és az ösztönök szolgálhatnak útmutatással. Ez a tény adja a ~ meglepetésszerűségét, ugyanakkor ebben rejlik a tévedés, a hibás navigálás, az önpusztítás eshetősége is. A ~ben haladó személy vagy tárgy ellen nem építhető ki hatékony légvédelmi rendszer. Az elhárító rakéták irányítása bonyolult, igen nagy a földbe csapódás vagy a földről visszavert jelek miatt bekövetkező önrobbanás veszélye. átv., magy., ált., haszn., ját, kedvesk, kül, nem hiv, pejor, pol, szépítő, tréf, vál, vulg, hangut: "A légvédelem megpukkad."


Daam Előzmény | 2007.03.18. 23:49 - #1

Bevezetőül:

Egy magyar pilóta emlékei: A Junkers Ju87A és B zuhanóbombázó

A Junkers karrierjével a hazai és nemzetközi repülőirodalom már bőségesen foglalkozott, ezért most repülési és felépítési sajátosságait ismertetjük.
A repülőgép szárnya - megjelenésétől utolsó változatáig - sem alakjában, sem méreteiben nem változott. (Kivételt képez a D5 és a G változat növelt, 19,25 m-es fesztávolsága.) Az egyes szériák között a felhasznált anyagok vastagságában van csak eltérés. Aerodinamikai alapkérdésekben nem változtattak az eredeti elképzeléseken.
Igaz, a D sorozattól a két szárnytő kilépőéle aljára osztott folyadékhűtőt helyeztek, de ez a megoldás hatásában nem befolyásolta az eredeti szárny felépítését. A B sorozatnál a lefelé kiálló, nagyméretű hűtő, valamint a motor feletti olajhűtő és a kabin alakja miatt kialakuló légellenállás fékezte a repülőgépet. A szerkezeti elemek áthelyezésével, átalakításával, valamint a szárny bombafüggesztöinek áramvonalazásával a D változatnál már sikerült a sebességet 410 km/h-ra növelni. Igaz, ennek Jumo 211 J típusú motorja 210 LE-vel (156 kW) nagyobb teljesítményű volt. A motor változása miatt a törzs hossza a B változatnál 11,10 m-re, a D típusnál 11,50 m-re növekedett.
A repülőgép a más Junkers típusoknál már jól bevált csűrőkkel és féklapokkal rendelkezett. Az A - sorozat futóműve még kitámasztós volt, a B -sorozatnál hátracsúsztatható változatot alkalmaztak. A merev futóművel felszerelt repülőgép kényszerleszálláskor - a terepviszonyoktól függően - hajlamos az átvágódásra. Emiatt előbb elhagyták a kitámasztást, és a futóműre töréskényszerpontot terveztek. A D - sorozattól már piropatronos lerobbantót alkalmaztak, amit a pilóta kezelt.
A Junkers repülőgépek nagyon jó repülési tulajdonságokkal rendelkeztek. Példaként említhetjük a magyar pilóták által már ismert Ju 52 és Ju 86K bombázógépeket. A lengyel és francia tapasztalatok alapján 1941-ben fogalmazódott meg a repülőgép hazai gyártásának gondolata. A magyar döntési mechanizmus lassúsága miatt azonban a típus elavult, mielőtt gyártani kezdték volna.
A Magyar Királyi Honvéd légierőnél először az A - változat jelent meg, ezzel indult el a hazai zuhanóbombázó-kiképzés. A gép főbb jellemzői: fesztávolsága 13,80 m; hossza 11,00 m; magassága 3,90 m; motorja Junkers Jumo 210D típusú, fordított V felépítésű, soros, folyadékhűtésű, teljesítménye 680 LE (507 kW), maximális sebessége 310 km/h volt.
Ez a változat a spanyol polgárháborúban mutatkozott be, a Luftwaffe - akár a magyar légierő - csak kiképzési céllal alkalmazta a második világháborúban.
Sokan azt gondolják, hogy a zuhanóbombázás az egyik legkönnyebb támadási harceljárás, mely a pilótától semmilyen előzetes kiképzést nem igényel. Ez azonban alapos tévedés. Már magát a zuhanást is alaposan be kell gyakoroltatni a növendékekkel. Az előírt zuhanási szögben való repülés alatt a kiválasztott célon kell tartani a repülőgépet. A különböző típusok eltérően viselkednek zuhanás közben, de ugyanazon típusnál is jelentős eltérés van a zuhanófékkel, vagy nélküle való repüléskor. Ezenkívül a pontos célzás és a túlélés miatt nagyon fontos feladat a bombaoldás pillanatának meghatározása, majd a repülőgép kiemelése a zuhanásból, amit a felvételi magasságon végeztek. Ne feledjük, hogy ezt a feladatot a pilóta jelentős túlterhelés alatt végezte, és ekkor még nem ismerték a túlnyomásos ruhát. Egyesek szerint a pilóták nemcsak a hagyomány vagy divathóbort miatt viseltek selyemsálat. A túlterhelés fokozódásakor ennek viselése a kialakuló szürkevakságot elfogadható értéken tartotta. Féklap nélküli
zuhanáskor a repülőgép a 600-700 km/h sebességet is elérhette, ilyenkor a kormányszervek annyira "bekeményedtek", hogy a pilóta fizikailag képtelen volt a zuhanásból kivenni a repülőgépet. Az A- sorozattól már alkalmazták azt az automatikus szerkezetet, amely a túlterhelés előtt beállított magasságnál a repülőgépet kiemelte a zuhanásból.
A földi légvédelem legkönnyebben a zuhanási és a kiemelési szakaszban támadhatta a repülőgépet. E kritikus szakaszban használták a szirénát a támadott fél bénítására.
Eddig csak a repülőgép-vezetés sajátosságairól esett szó, ezeket azonban a növendékeknek alegységkötelékben kellett gyakorolniuk. A pilóta együttműködése alakulatával a harcrendben csak magas szintű képzettséggel valósítható meg.
A veszteségek csökkentésének egyik módja a pilóták kitűnő kötelékrepülő készsége felszálláskor, támadáskor és Ieszálláskor. Sok időt és üzemanyagot pazaroltak el az egyenkénti felszállással és a felzárkózással. Ezért a repülőtér adottságaitól függően raj- vagy századkötelékben szálltak fel. A század négy rajból állt, rajonként három repülőgéppel. A célt rajonként századkötelékben közelítették meg. Fordulókban a rajok helyváltoztatással éltek, szűk fordulókban még rajon belül is.
A legnehezebb szakasz a bombavetés utáni felhúzás és kifordulás volt. A legtöbb repülőgép-vezetési hiba ilyenkor fordult elő, melynek következményeként gyakori volt az összeütközés. A földi légvédelem is ezen a szakaszon nyitott tüzet, és az ellenfél vadászrepülőgépei is ilyenkor támadtak. Az utolsó bombázóraj a magát tüzével felfedő földi légvédelmet támadta. A vadászok ellen a század körkörös alakzata adta a legnagyobb védelmet. Ha az alakzat nem volt fegyelmezett, és
"szétfröccsentek", akkor a vadászok egyenként könnyen elbántak velük. Körkörös alakzatban - előre és hátra tüzelve - eredményesen tudták egymást védelmezni.
Leszálláskor a rajok egymás után érkeztek a repülőtérre. A soron következő raj akkor kezdte meg a kilebegtetést, amikor az előző már kifordult a leszállómezőről. Az első repülőgép földet érése után öt perccel a század minden zuhanóbombázója álcázva a "nyűgözőhelyén" állt. A század frontközelben települt, kitéve az ellenfél felderítésének, bombázóinak és vadászainak.
A fentiek alapján megállapítható, hogy a zuhanóbombázó pilótákat a jó repülőgép-vezetői képességek mellett magas fokú kötelékrepülési készséggel is rendelkezők közül válogatták. Ennek ellenére a magyar alakulat 1943-ban három hónap alatt elvesztette a B–2 változatú repülőgépek 51,7%-át, majd az ezt követő időszakban további 12,5%-ot. Az ellenfél légvédelme kikényszerítette a típus leváltását.
Hazai környezetben a Magyar Királyi Honvéd Légierő ezt a típust nem vetette harcba, mert amikor már magyar területen folytak a harcok, a típust leváltották. 1944. augusztus-szeptemberben pár hétig frontvonalba került néhány megmaradt A és B–2 típusú repülőgép, majd októbertől az alakulat Fw–190F8 vadászbombázókat kapott. (A magyar zuhanóbombázó-század 1944-ben 16 db Ju–87D–3, D–5 gépet kapott csak fronton történő alkalmazásra. Ezeket magyar területen nem repülték. Szerk.)
A Ju–87 G–2 változatát két 37 mm-es, FIak.1B típusú légvédelmi gépágyúval eredményesen alkalmazták páncélosok ellen, ha azokat földi légvédelem nem oltalmazta. (Ilyen volt Rudel ezredes Stg. 2. német alakulata a magyarországi harcok alatt 1944. IX.– 1945. I-ig.)
A típus repülőteljesítményében nem maradt el a szovjet II–2-től, de fegyverzet tekintetében meg sem közelítette azt. Az angolok hasonló feladatra a Hawker Typhoon négy db 20 mm-es gépágyúval felszerelt változatát használták, amelyet 8 rakétával vagy 2 db bombával láttak el. A brit és szovjet repülőgépet azonban nem zuhanóbombázóként alkalmazták.


Erszény István


[3-1]

 
Naptár
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
A pontos idő:
 
Stuka induló
 
Üzenőfal
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Látogatottság
Indulás: 2007-03-15
 
Webmesterünk:
 

A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!